Nefes Yolculuğu

Dilek Torun - Nefes yolculuğu

Bugün İçimden geldi, kendi nefesimle yaptığım yolcuğu sizlerle paylaşmak istedim. Gerçi bunu uzun zamandır düşünüyordum kısmet bugüneymiş.

Paylaşmak istediğim asıl nokta, nefes çalışmanın, nefes tekniği uygulamanın, nefes almayı engelleyen birçok etken olmasına rağmen nasıl işe yaradığını, neler kazandırdığını ifade etmek.

Her eğitimimin başında anlatırım; nefes eğitimi almaya gittiğim gün, ( öncesinde diyafram nefesini duymuş ve kendi çapımda uygulamaya çalışan biri olarak ) olabildiğince kendimden emin hatta bunun diğer adı olan ukalaca, kendimi bir şey sanarak eğitim salonuna girdim çünkü salondaki herkesten daha iyi diyafram nefesi kullanıyordum!!! Acaba??? Eğitim başlayıp birkaç teknik çalışmasından sonra da nasıl balon gibi söndüğümü bir keyifle anlatırım 🙂

Her duyduğumuz bilginin herkes için doğru, gerçek, iyi, uygun olması nasıl mümkün olabilir ki?

Neyse, eğitim başlayıp devam ederken, ben öğrendiğim her birliğin, uyguladığım her tekniğin arkasında hayretler içinde kalıyordum. Ve gördüm ki, o iyi nefes alıyorum diye böbürlenen ben, değil iyi nefes, neredeyse sıradan bir nefes bile almıyormuşum :

Eğitimi tamamlamış olmam bir şey ifade etmiyordu elbette, sıra öğrendiklerimi kendimde uygulayıp her bir tekniği incelemeye ve yarattığı etkileri gözlemlemeye gelmişti. Tabi sürekli yaptığım bu egzersizler sayesinde, hem teknikler hakkındaki tecrübelerim ve bilgim hem de “bütünsel nefes “ kapasitem oldukça iyi seviyelere ulaştı.

Bu gelişmelerin ardından farklı zamanlarda doğal ve rahat nefes almamı engelleyecek bir sürü rahatsızlığım ortaya çıktı birkaç yıl aralıklarla. Bunlardan ilk öğrendiğim alerjik astım oldu. Sebep olarak o dönemde yeni sahiplendiğim kedi ve genetik faktörler gösterildi ve ben bu teşhisi neredeyse ölümden dönerek öğrendim diyebilirim. Sonrasında farklı bir konu için gittiğim KBB uzmanı bende doğuştan Konka bülloza olduğu söylendi. Yani burun içinde normalde et büyümesi iken bende kemik yapı oluşmuş ve sağ burun deliğim sol burun deliğine baskı yapar duruma gelmiş. Hatta çocukluğumdan beri çektiğim sinüzit hastalığımın ana sebeplerinden biri de sanırım buymuş. Bunu da öğrendikten ortalama 2-3 yıl sonra troid nodülümün epeyce büyüdüğünü ve soluk borusunu 1,5 santim kapattığını ve sola doğru ittiğini öğrendim.

Şimdi geniş bir pencereden bakınca şuan neredeyse nefes alamıyor olmalıydım gibi bir durum ortaya çıkıyor. Hem astım, hem daralmış ve kaymış burun deliği, hem daralmış ve kaymış nefes borusu…

Peki, sizce nasıl oluyor da tüm bunlara rağmen ben rahat ve olabildiğince iyi nefes alıp veriyorum dersiniz? (tıbbi müdahaleleri konunun dışında bırakıyorum ) Tabi ki, nefesimle ilgilenerek, ona özen göstererek. Elbette insanım ve benimde zorlandığım zamanlar olabiliyor. Bununla birlikte bu zorlanmalar, eminim ki nefes farkındalığı olmayan ve nefes çalışması yapmayan birine göre neredeyse hiç denecek kadar az.

Bir de bunları öğrenip nefesimle çalışırken, hayretler içinde nefes kapasitemin gelişimini izlerken diğer yandan milli dalışcmız Şahika Ercümen’in de çocukluktan beri astım hastası olduğunu ve nefes çalışmaları ile şuan sıcak-soğuk-buzul demeden her türlü su da tüpsüz, serbest dalışlar yaptığını ve dünya rekorları kırışını izliyorum heyecan ve gururla. Nefes Yaşamaktır, Nefes Verin, Nefes Tutun ve Nefes Alın!!!

Dolayısı ile şunu söyleyebilirim, her ne rahatsızlığınız olursa olsun sadece nefesinizle çalışarak yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Nefes çalışmaları bir teşhis ya da tedavi yöntemi, süreci olmamakla birlikte çok iyi bir yol arkadaşı, çok iyi bir tedavi destekçisidir. O’na iyi bakın…

Siz siz olun, yol yakınken, sağlığınız yerindeyken, hayatınızın farkındayken nefesinize yönelin ve nefesinizle çalışın lütfen.

Ve şunu hep hatırlayın; nefes alıyorsak hayattayız, iyi nefes alıyorsak yaşıyoruz demektir.

Nefesiniz açık, doğal, bol ve sağlıklı olsun….

Sevgi ve ışıkla

Dilek Torun

Kategori : Blog Yazıları

Yanıt Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>