Korkularından Özgür müsün?

Dilek Torun - Özgürlük

 

Korkularından Özgür müsün?

Görüşmelerim sırasında öfke, kızgınlık, güçlü görünme arzusu gibi durumlar yaşadığını söyleyen ya da bunun olduğunu fark ettiğim danışanlarıma ilk olarak “hangi korkuları” olduğunu sorarım.

Çünkü bu duyguların arkasında mutlaka bastırılmış, izlenmiş, gizlenmeye çalışılan ya da fark edilmemiş bir veya birkaç korku saklıdır.

Kişi bu korkularıyla yüzleşmedikçe o duygular hem kendisine hem de çevresine çok iyi şeyler yaşatmayacaktır.

Bu soruya bazen; ” Ben Allah’tan başka kimseden korkmam” şeklinde bir cevap gelebiliyor.

İşte asıl gelişim, dönüşüm ve farkındalık alanı burada başlıyor…

Ve, tekrar soruyorum;

Peki, sence sadece Allah’tan korktuğunu söyleyen biri Allah’ın yarattığı bir kuldan neden korkar ve/veya sence neden Allah’ın özenle ve bir amaçla yarattığı kıymetli kulunu yargılar, kıyaslar, kötüler, ona zarar verir ya da ona öfkelenip kızar?

….
Aslında bir kişi ne kadar öfkeli olursa olsun onun içinde incinmiş, korkmuş, yara almış bir çocuk var demektir. Ve o kişiyi suçlayarak değil sadece içindeki o çocuğa temas ederek hissedebilirsiniz…

Belki de çocukluğumuzda yaşadığımız ve şuan hatırımızda ya da bilinçaltımızın derinliklerinde saklı kalmış bir olayın yenilgisini saklamak, bastırmak, hazmetmek için kendimizi korumaya çalışma biçimimizdir bu duygu halimiz.

Kim bilir belki de hayatın içinde yaşadıklarımıza verdiğimiz anlam neticesinde ortaya çıkmış güçlü görünme/olma çabamızdandır yaptıklarımız.

Sebep ve sonuç her ne olursa olsun, bu duyguları sıkça yaşıyorsak içimize biraz daha dönerek korkularımızla yüzleşmek bize çok iyi gelecektir…

Güçlü olmak; güçlü görünme çabasına değil, güçlü olma isteğinin arkasındaki noktalara bakabilmekle başlar…

Şimdi istersen sen de kendine, hayatına şöyle bir bak

Ufacık bir şeyde bile hemen parlar mısın?

Seni görmediklerini, önemsemediklerini düşündüğünde onlara kızmak ve cezalandırmak istediğin olur mu?

Genel olarak sevgiden mi bahsedersin yoksa güçlülüğünden ve kimi nasıl yendiğinden mi?
(Duygusal, zihinsel, fiziksel vs)

Birisi sana istemediğin bir şey söylediğinde ya da yaptığında içinde öç alma, haddini bildirme isteği vs uyanır mı?

Ve en önemlisi; tüm bunları yaptığını fark ettiğinde ya da biri sana fark ettirdiğinde “onlar umurumda değil, ne yaparlarsa yapsınlar gibi güçlü, umursamaz, zeki, akıllı, gibi farklı şekilde kendini tanımlar mısın?

Eğer bunlardan en az birine bile evet diyorsan kendin ve gelecek neslin için kalbinin ve zihninin derinliklerine yolculuk vakti gelmiş demektir…

Şimdiden yola çıkışın kolay, yolun açık, farkındalığın derin, şifan bol ve daim olsun niyetimi bırakıyorum sana değerli CAN

Hepimiz gibi sen de biricik ve bir tanesin, gönlünce ve özgürce yaşamayı hak ediyorsun… Bunu hep ‘sevgiyle’ hatırla❤️
Sevgiyle
Dilek

Kategori : Blog Yazıları