Kapalı Burun Deliğini Kolayca Açmak

Burun Deliklerini Nefesle Açma - Dilek Torun

Herkese merhaba,

Bugün sizlere nefes çalışması ile kapalı burun deliğini nasıl açabileceğiniz ile ilgili bir teknik paylaşacağım.

Bu tekniği, genel olarak eğitimlerimde ve seanslarımda yüzeysel olarak anlatıyor ve biraz yorucu / sert olduğu için, kendim de biraz kolay olanı tercih ettiğim için herkese kolay olanı öneriyordum.

Şimdi size hem kolay hem de zor olan yöntemi paylaşacağım.

Tabi yine belirteyim bu teknikler bir tıbbi teşhis ya da tedavi yöntemi değil. Eğer tıbbi bir durum söz konusu ise lütfen önce doktora sonra bir nefes uzmanına danışın.

Hep diyorum ya, kendimde demediğim ve sonuç alamadığım teknikleri paylaşmıyorum. Bu tekniği önceki gün uyguladığımı saymaz isek 5 yıl önce nefes eğitimi aldığım sırada hocamın bize öğretmek için yaptırdığında deneyimledim ve sonuç alamamıştım. Sanıyorum ya yeterince doğru yapamadım, ya da o an için gerçekten iki burun deliğimde dengedeydi bilemiyorum.

Önceki günlerde iki gün boyunca sağ burun deliğim neredeyse tamamen tıkalıydı. Konka bulloza nedeni ile zaten bir kısmı doğuştan tıkalı, kalanı da neden bilmiyorum hepten kapanmış. Tabi o iki gün boyunca kolay olan yolu epeyce denedim fakat sonuç alamadım ve artık nefes alamamaktan yorulduğum için en sonunda o zor dediğim ve pekte hoşlanmadığım tekniği uygulamaya karar verdim.

İyi ki de uygulamışım çünkü sabah iki burun değilim de gayet sağlıklı işliyordu.

Şimdi biliyorum amma uzattın hadi teknikten bahset diyorsunuz tamam hemen açıklıyorum 🙂 Yalnız onu açıklamadan önce şu bilgiyi paylaşmak istiyorum

Hiçbir zaman iki burun deliği aynı anda ve aynı formda çalışmaz, periyodik olarak yer değiştirir. (grip, nezle ya da diğer sağlık sorunları hariç) Bu da ortalama 8 dakika ile 21 dakika gibi süredir. Nadiren saat ya da gün olarak değişiklik gösterebilir. Eğer sabit olarak bir burun deliğiniz bir günden fazla tıkalı oluyor ise mutlaka bir hekime başvurmakta fayda var. Her iki burun deliğinin de kendi görevi var o yüzden aralarındaki dönüşüm sayesinde bedenin denge mekanizması da sağlanmış oluyor. Örneğin; Sağ burun deliği açık olanlar daha konsantre, dikkatte veya belki daha fazla stresli, sol burun deliği açık olanlar ise daha rahat daha, yumuşak, daha yaratıcı ve relaxtır.

Evet, gelelim uygulamalara;

Önce kolay olandan başlayayım (bu mutlaka birçoğunuzun bildiği bir yöntem)

Bu yöntem o kadar kolay, o kadar kolay ki inanamazsınız J

Yapacağınız tek şey şu; hangi burun deliğiniz kapalı ise başınızı ters yöne yatırmak. Yani diyelim sağ burun deliğiniz tıkalı. O zaman muhtemelen uyuklar vaziyettesinizdir ya da aşırı relax ve harekete geçmeniz, uyanmanız ya da konsantrasyon kazanmanız gerekiyor, o zaman başınızı hemen sol omzunuza hatta omzunuzun biraz arkasında doğru doğru hafifçe yatırın, bu pozisyonda 30 saniye kadar beklediğinizde sağ burun deliğinizin kademe kademe her nefes alış verişinizde nasıl açıldığını hissedebilirsiniz. Tamamen açılana kadar bekleyin bu da maksimum 1 – 2 dakikadır.

Gelelim ikinci yani birazcık daha zor olan tekniğimize

Bu egzersizde 25 tane nefes alıp vereceksiniz, al-ver 1 nefes sayılır.

Tabi öyle basit nefes değil bunlar. Önce tıkalı burun deliğinizi buluyorsunuz. Diyelim sağ burun deliğiniz diğerine göre sizi rahatsız edecek ölçüde tıkalı. O zaman sağ işret parmağınız ile sağ burun deliğinizi tamamen kapatıyorsunuz ve sol burun deliğinizden başınızın tepesine, saç diplerinize doğru maksimum gücünüzle vakum yaparak nefes alıp veriyorsunuz. Bütün mahalle sizi dinliyor olabilir, ortalık biraz batıyor olabilir olsun önemli olan sizsiniz nefes alıp vermeye devam 🙂

İlk 15 nefes sadece burundan, 15 nefesten sonra ağız açılarak ağız burun beraber çalışacak şekilde toplam 25 nefes alıp veriyorsunuz. 10. Nefesten sonra geniz yanmaya başlayacaktır. Eğer yanmıyorsa yeterli volüme/vakuma ulaşamadınız demektir. Yanma varsa kuvvetle muhtemel doğru yoldasınız demektir ve çalışma bittiğinde göreceksiniz ki kapalı burun deliğiniz gayet açık 🙂

Bu çalışmayı bir hafta boyunca düzenli yaptığınızda burun delikleriniz gayet rahat ve açık hale gelmiş olacaktır. Bununla birlikte geniz eti, horlama, uyku apnesi vb nefes ve gırtlak sorunlarının oluşumunun önüne geçmiş hatta eğer başlangıç aşamasında ise belki de iyileşmesine bile vesile olabilirsiniz. Tabi bunu doktor ve nefes uzmanı eşliğinde takip etmeniz çok önemli.

Önemli Not: Bu teknik nezle vb gribal durumlarda etkisizdir.

Şimdilik bu kadar, yeni tekniklerde görüşmek üzere 🙂

Şifa olsun

Sevgiler

Dilek Torun

Kategori : Blog Yazıları

Yanıt Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>