Her Güne Bir Nefes (1. Gün)

Dilek Torun her güne bir nefes 1. gün

Herkese kocaman selamlar, sevgiler

#hergunebirnefes turunu Pazartesi tekrar başlatıyorum dedim, bununla birlikte bugün günümde biraz beklenmedik değişiklikler oldu o nedenle epey geç kaldım. 😞
Bu hafta elimden geldiğince erken paylaşımlarımı yapmaya gayret edeceğim

Dediğim gibi bu turda, sizlerden gelen bir soruyu cevaplayacağım.

Bugünkü sorumuza başlayalım hemen

Soru: “televizyonda gösterilen nefes tekniklerini uyguladım, ağızdan 20 nefes alıp ağızdan yavaş yavaş üfleyerek verdim ve parmak uçlarıma kadar uyuştum, sağlığım açısından nefesle ilgili her şeyi öğrenmek istiyorum” demiş sevgili takipçimiz 

Bu önemli soru için kendisine teşekkür ediyorum 

Bende şimdi bu soruyu cevaplarken aynı zamanda bu konuda kafasında soru işareti olan herkese de elimden geldiğince cevap vermiş olayım.

Günümüzde nefes konusu gittikçe daha duyulur ve bilinir olmaya başladı. O yüzden ekstra farkındalıklı olmamız, kendimizi, bedenimizi tanımamız çok önemli. Çünkü okuduklarımız, dinlediklerimiz, gördüklerimiz bazen bize uygun teknikler olmayabiliyor.

Nefes koçlarının amacı, her bilgiyi, her yerde, herkese sunmak olmasından ziyade kişisel olarak, kişinin fiziksel, ruhsal, zihinsel sağlığını gözlemleyerek en uygun nefes uygulamalarını önermek olmalı diye düşünüyorum. Genele açık yapılan paylaşımlarda da, tekniklerin fayda ve zararlarından mutlaka bahsedilmesinde fayda olduğuna inanıyorum.

Hiçbir yöntem/yol/teknik yanlış ya da gereksiz değildir. Eğer varsa mutlaka bir fayda sağlıyordur. Bununla birlikte her şey herkese aynı faydayı sağlamayabiliyor. Dolayısı ile kişi bir uzman desteği almadan bu yöntemleri uyguladığında fayda yerine zarar görme ihtimalide taşımaktadır.

Nefes su gibidir, birkaç teknik gösterip, şöyle nefes al böyle nefes ver demek basittir, bu teknikleri kişilerin uygulanması da bir okadar basittir bununla birlikte şöyle nefes al, böyle nefes ver denildiğinde bu kişiye özel olmalıdır. Çünkü nefeste su gibi doğru ve yeterli kullandığınızda şifa, yanlış ya da fazla kullandığınızda ise dönüşü olmayan zihinsel, psikolojik ya da fiziksel hasarlar bırakma ihtimali taşıyacak kadar önemlidir ve özen ister.

Benim nefes konusunu nasıl tanımladığımı soracak olursanız;

Nefesi üç adıma ayırıyorum

  • Doğru – yeterli – ideal nefes kullanımına geçiş
  • Nefes teknikleri ile anlık yaşam kalitesini yükseltme
  • Nefes terapisi ile bilinç ve bilinçaltı düzeyinde şifalanma

Bu üç adım birbirinden ayrı içerikler taşımasına rağmen üçünün de koordineli çalışması önemlidir. Tek başlarına çalıştığında anlık fayda sağlarken düzenli ve dönüşümlü uygulama ile kalıcı fayda sağlar. Bu süre ne kadar derseniz, bu da yine kişiye göre değişir.

Ben şimdi size burada herhangi bir teknik paylaşmayacağım, Sizlere önerim ben ya da yakınızdaki güvendiğiniz bir nefes koçuna danışmanız ve mevcut durumunuz hakkında bilgi almanızdır. Bunu öğrendikten sonra da yola nasıl devam edeceğinizi seçmenizdir.

Eğer teknik çalışmak isterseniz önceki yıllarda paylaştığım Instagram’da “hergunebirnefes etiketi altındaki 7 günlük çalışmaları uygulayabilirsiniz

Aşağıdaki linkler sizi ilgili paylaşımlara götürecektir J

https://www.instagram.com/explore/tags/hergunebirnefes/?hl=tr

http://www.dilektorun.com.tr/her-gune-bir-nefes/

 

Bugünlük bu kadar, umarım anlaşılır bir cevap olabilmişimdir.

Nefesiniz doğal ve kolay olsun

Sevgi ve Işıkla

Kategori : Blog Yazıları

Yanıt Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>