Kendine Yeni Bir Yol Çizmek

Dilek Torun Koçluk

Bazen, işin içinden çıkamadığımız durumlar, uğraşsak bile istediğimiz sonucu alamadığımız hedeflerimiz ya da bunlara benzer şeyler olabiliyor hayatımızda.

Ve çok basit olduğu halde aklımıza gelmeyen ufak olmakla birlikte oldukça etkili yöntemler olabiliyor elimizde uygulayabileceğimiz.

İşte, ben de bugün bu minik ipuçlarından bahsetmek istedim. Hani bazen bildiğimiz halde kullanamadığımız, bazen kullanmaya üşendiğimiz, bazen ne alakası var dediğimiz,  bazen aklımıza getiremediğimiz, bazen de nasıl bağlantı kurup kullanacağımızı bilmediğimiz kıymetli kaynaklarımız var elimizde.

Farkındalık yoluna girene kadar hayatımı hep zorlaştıran ya da hazırdaki zorları seçen biriydim. Ne zaman hayatımın ve kendimin farkına vardım o zamandan beri yaşamımı en kolay ve etkili kaynaklarla geçirmeye özen gösteriyorum. Bu sebeple şimdi sizlerle de bu zor gibi görünen konuyu en basit örneği ve hali ile paylaşacağım.

Bazen, bazı şeyleri yapamadığınızı düşündüğünüz oluyor dimi? Ya da “ben bunu yapamıyorum” dediğiniz şeyler mesela…

İşte, tam da bunları kolayca nasıl yapabilir konuma gelebilirsiniz hemen özet birkaç madde ile bakalım.

  • Öncelikle, yapmak isteyip yapamadığınız şeyi gerçekten isteyip istemediğiniz bir gözlemleyin?

Yani şuan istiyor olabilirsiniz bununla birlikte o her ne ise başardığınız anda ve sonrasında yine tatmin etmeye devam eden bir şey olacak mı? Eğer, gerçekten istediğiniz ve elde ettikten sonra da aynı tatmin duygusu ile devam edecekseniz başarmış sayılırsınız bile.

Bunu anlamak için şöyle ufak bir egzersiz yapabilirsiniz; birkaç nefes alıp verin ve gözlerinizi kapayın, sonra niyetiniz her ne ise onu şuan olmuş ve içinde yaşıyormuş gibi kokusu, tadı, sesleri, etrafınızdaki kişiler vs. tüm ince detaylarıyla imgeleyin, bu niyetiniz olmuş ve siz uzun yıllar bu başarınız ile yaşıyorsunuz. O anın bir fotoğrafını çekip bakıp. Mutlu musunuz, gerçekten istediğiniz bu muymuş? Bir bakın ve gözlerinizi açtığınızda tekrar o anı hissetmeye çalışın, şimdi ve burada da aynı heyecan, istek ve azim var mı?

 

  • Sizi durdurduğunu düşündüğünüz bir durum içindeyseniz ve bunu çözemiyorsanız hemen şunu sorun kendinize

“ ben en son ne zaman, hangi durumumu kolayca çözmüştüm?”

Bu sorunun cevabını bulur bulmaz ikinci soru geliyor;

“ bu durumu çözmek için nasıl bir yol izlemiştim ve hangi kaynaklarımı kullanmıştım?”

Bu cevabı da bulduktan sonra yeni bir soru daha geliyor;

“bu durumu çözmek için aynı yöntemi ve kaynakları kullanabilir miyim? Kullanamaz isem yeni hangi yöntemi ya da kaynaklarımı kullanabilirim?

Evet; bu cevaplar hazır; şimdi uygulama zamanı… Bulduğunuz tüm cevapları hemen hayata geçirmeniz önemli, ertelemeyi aklınızdan bile geçirmeyin 😉

  • Bazen, bazı şeyleri başaramadığımızı ya da başaramayacağımızı düşünürüz.

Bu durumu zaman zaman hepimiz yaşıyoruz ve bazen işin içinden nasıl çıkacağımızı bilemediğimiz anlar oluyor. İşte o anlarda ne yapabilirsiniz aklıma ilk gelen çok basit bir örnek ile paylaşayım. Tabi ki siz kendi hedefiniz ya da istekleriniz için soruları cevaplayın.

 

Diyelim öğrencisiniz, Matematik dersiniz çok iyi ama Fen Bilgisi dersiniz kötü ve daha iyi olmak istiyorsunuz hem de iyi olmanız gerekiyor.

 

O zaman hemen şunları sorun kendinize ve cevaplayın;

 

“ Matematik dersinde başarılı olmamın kaynağı ne?”

Örn: Sayıları ve formülleri sevdiğim için kolay çalışıyor ve başarıyorum

 

“ Matematik dersimin iyi olmasında beni ne motive ediyor?

Örn: Mühendislik fakültesini kazanma hedefim

 

“ Mühendislik fakültesini kazanabilmem için Fen Bilgisi dersim iyi olmalı mı?

Ör: Evet, hem sınavda Fen Bilgisi soruları da soruluyor hem de mesleğimde kullanılıyor

 

“ O zaman hedefime ulaşmak için başardığım şeyler sevdiğim şeyler ise Fen Bilgisi dersimi nasıl sevebilirim?

Örn: Hedefime odaklanmanın gücü ile Fen Bilgisi dersime odağımı sayı ve formül içeren konulardan başlayıp kademeli olarak artırırsam zamanla sevebilir ve başarılı olabilirim

 

Bir konu üzerinde çok direttiğimizde çözüm yollarını görme alanımız azalıyor ne yazık ki. Bu bir çiçeğe gözlerinizin içine sokacak kadar yakından baktığınızda gözlerinizin bulanıp bir şey görememenize hatta çiçeğin gözlerinize zarar vermiş olmasına benzer. Oysa çiçeğe makul seviyeden ve makul ölçüde baktığınızda tüm ayrıntılarını, detaylarını görebilir, kokusunu daha keyifli alabilir ve nerelerde kullanılabileceğini bulabilirsiniz.

İşte bu yüzden, üstesinden gelemediğiniz bir durum ya da konu olduğunda, durun ve onun dışına çıkın, o durumun sizden ayrı olduğunu fark edin. Sonra o konu her ne ise karşınıza oturttuğunuzu imgeleyin ve gözlemleyin. O zaman yeni ve farklı bakış açıları, çözümler, kaynaklar bulmanız çok daha kolaylaşacaktır.

Evet, aslında bunların hepsi kendi kendinize yapabileceğiniz bir koçluk çalışması. İnsan bazen kendinde olup biteni kestiremeyebiliyor. Bunun nedeni kendini çok fazla sıkıştırmış olması. O yüzden kendinizi biraz serbest bırakarak, yorumcu kimliğinizle değil, gözlemci kimliğiniz ile kendinizi uzaktan sadece izleyin… Başlangıçta zor olabilir, yapamayabilirsiniz ama şunu hatırlayın, tüm alışkanlıklar bir eylemle başlar, tekrarla alışkanlığa dönüşür…

Yeni alışkanlıklarınız için harekete geçme vakti… Haydi, şimdi, tam da olduğunuz sizden başlayın işe…

 

Sevgi ve ışıkla

Dilek Torun

01.05.2018

Kategori : Blog Yazıları

Yanıt Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>