Nefes Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Dilek Torun Nefes Hk.

Herkese sevgiyle merhaba, Bugün danışanlarımdan ve çevremden oldukça fazla duyduğum bazı konuları açıklamaya çalışacağım.

Öyle ki; nefes konusu gittikçe dallanıp budaklanan, neyin doğru neyin yanlış olduğu belli olmayan bir noktaya doğru gidiyor. Danışanların yanlış bilinçlendirilmesi de bunun en başında geliyor ne yazık ki.

Her atölye çalışmamda ve bireysel seanslarımda, üzerine basarak bahsettiğim konuları birde yazılı olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Lütfen sizlerde bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşın ki, onlarda nasıl bir hizmet aldıklarını ve alacaklarını hatta almak istediklerini daha iyi anlayabilsinler

Nefes çalışmalarıyla ilgili konular şuan çok karışık biraz öncede bahsettiğim gibi, şimdi nereden başlayıp nasıl devam etmem gerektiği konusunda inanın bende karışıyorum. Bu nedenle aklıma geldiği gibi, parmaklarımın tuşlara bastığı gibi paylaşacağım sizlerle tüm bilgi ve düşüncelerimi.

Hepimiz net olarak biliyoruz ki, “nefes alıyorsak hayattayız” demektir. Dikkat edin “hayattayız” diyorum “yaşıyoruz” demiyorum. Hayatta olmak ve yaşamak bana göre farklı şeyler, sizler için nasıldır bilemiyorum tabi.

Benim şahsi görüşüm; bir insanın yaşıyorum diyebilmesi için, farkındalığının yükselmiş, nefes (oksijenlenme) kapasitesi maksimumda, tüm hormonları düzenli ve sağlıklı çalıyor olması gerekiyor. Bunun dışında kalan herkes bu dünyada sadece sayılı günlerini geçirip vakti gelince gidiyor. Aslına bakılırsa bilim de aynen böyle söylüyor.

Gelelim günümüzün meşhur konusu olan NEFES’e

Öncelikle, özellikle, mutlaka ve altını çizerek… İlk olarak şunu söylemek isterim.

Nefes beş bölümde çalışır

 • Diyaframı aktif hale getirmek ve doğru nefes almak
 • İrade kazanma ve ego kontrolü
 • Farkındalık oluşturmak
 • Bilinçaltı kalıpları dönüşümü
 • Nefes teknikleri kullanmak

Şimdi bu beş bölümle ilgili detaylara bakalım

 • Diyaframı aktif hale getirmek ve doğru nefes almak

Doğru nefes almanın en temel noktası diyafram nefesi kullanımıdır. ( Diyafram nefesi konusu ile ilgili ayrıca bir yazı yazacağım)

Diyafram aktif çalışmadığı sürece doğru nefes almak, akciğerli maksimum sevide kullanmak ve oksijenlenmek imkânsız diyebiliriz.

 • İrade kazanma ve ego kontrolü

Diyafram nefesinin özelliklerinden biri de bizim yaradanla bağlantımızı sağlaması, sağ beyni aktive etmesi ve asıl olarak bizi, kendimize ve başkalarına fayda sağlamayan şeylerden uzak tutuyor olması. İrade kazanma ve ego kontrolü, kişinin kendi yaşam deneyimlerine ve bu konudaki isteğine bağlı olarak değişim gösteren süreç içinde oluşur. Yani kimisi üç günde başarır kimisi üç yıl uğraşır olmaz. Dolayısıyla bu ciddi ve önemsenmesi gereken, inanç ve süreklilik isteyen bir süreç.

 

 • Farkındalık oluşturmak

Evet, artık yaşamımızın ve iç dünyamızın farkına varma zamanı, diyaframımızı kullanarak doğru nefes alıyoruz, irade ve ego kontrolümüz de tamam. Şimdi sıra yorumsuz ve yargısızca olanı izlemek gözlemlemek ve yüksek bir farkındalık ile bize sağladığı katkıyı görebilmek

Biz, yaşadığımız, gördüğümüz, tattığımız, duyduğumuz her şeyi yorumluyoruz, yargılıyoruz ve bu sayede hayatımızda olmasını istemediğimiz bir sürü yeni deneyim katıyoruz.

İşte bu noktada, yargısız ve yorumsuz kalarak izleyici kalabildiğimizde tüm yaşamımızın akışı da değişiyor.

 • Bilinçaltı kalıpları dönüşümü

Tüm bu süreçlerden sonra nihayet nefes terapisi zamanı geldi. Neden bu kadar geç geldi bu süre diye merak edenlerinizi duyuyorum; En basit şekli ile söyle anlatayım. Eğer siz ilk üç adımı geçmeden bu dördüncü adıma geçseydiniz daha çok canınız yanacaktı.

Şöyle düşünün; bir binanın 4. Katına çıkacaksınız, bunu bir anda yapamazsınız, hadi diyelim bir yol buldunuz ve çıktınız… Ömür boyu orada kalmayacaksınız elbet inme vakti gelecek ve o zaman bir yol bulup çıktığınız basamaklardan bu defa atlayarak ya da yuvarlanarak inmek zorunda kalacaksınız. Ve bu da canınızı oldukça yakacak, size büyük zarar verecektir

Benim bugüne kadar gözlemlediğim bana gelen sorular ve danışanlarımın şikayeti, daha önce nefes tarapilerine katılmış ve çok memnun/memnuniyetsiz kalmış olmalarına rağmen şimdi daha kötüye gittikleri yönünde oluyor.

Bu nedenle, benim sizlere önerim, ilk üç adımı özümsemeden dördüncü adıma geçmemeniz. Çünkü o zaman ya zarar görüyorsunuz ya da o yola bağımlı oluyorsunuz. Oysa biz nefes danışmanlarının/terapistlerinin amacı danışanlarımızı kendimize bağımlı olmalarına değil, kendi hayatının yönetimini eline alabilen farkındalıklı kişiler olmalarına katkı olmalıdır.

Bugüne kadar bana gelen hiçbir danışanı direkt terapiye almadım. Çünkü herkes nefes terapisi peşinde, birisi terapiyi yapsın hooop her şey düzelsin… Keşke öyle bir yol, yöntem olsa inanın önce ben kendime alırım J Kişi kendisi istemediği ve çalışmadığı sürece hiçbir yol yoktur ki, farkındalığa ulaşsın, bilinçaltı temizlensin.

 • Nefes teknikleri kullanmak

Nefes teknikleri bizim en son adımımız, bu adıma geldiysek her şey yolunda ve yaşamımıza dair teknikleri kullanabiliriz demektir.

Şöyle diyebiliriz mesela; sabah uyanmakta zorluk çekiyorsam teknik kullanarak uyanabilirim, gece uyuyamıyorsam teknik kullanarak uyuyabilirim, tansiyon, kalp ritmi, astım, koah, kekemelik, horlama, uyku apnesi gibi birçok konu da teknik kullanabilir durumdayızdır bu aşamada.

Peki, bunu neden en son yapabiliyoruz? Bir fikri olan var mı? İsterseniz yazının devamını okumadan biraz düşünün

Bu da aynı terapide olduğu gibi en son yapacağımız iş. Diyelim ki, astım ya da koah rahatsızlığınız var. İlk dört adımı hakkıyla geçmediğiniz sürece bu beşinci adım işe yaramaz. Çünkü hastalığınızın nedenlerinin farkında değilsiniz, onu yönetmeyi bilmiyorsunuz, bilinçaltınız o hastalığa neden olan bir sürü inançla dolu.. siz teknik çalışıp kendinizi iyi hissedin…. O iş öyle kolay olmuyor maalesef…

 

Tüm bunları açıkladıktan sonra şunu da paylaşmak isterim.

Bir iki nefes al ver çalışması yapıp bu “nefes terapisi” çok iyi geldi diyen ile dakikalarca ağzından nefes alıp vererek yaptığı çalışmadan çıkıp “bugün doğru nefes aldım” diyen kişiler duyuyorum ve kendi adıma bu işin iyi ve doğru açıklanmadığını görerek üzülüyorum.

En basit ve herkesin anlayacağı şekilde şöyle açıklayım sizler de aldığınız hizmetin ya da almak istediğiniz hizmetin gerçekte ne olduğunun bilincinde olmuş olun

 • Eğer trans halde uzunca bir süre ağzınızdan nefes alıp verdiğiniz, hatta biraz da canınızı yakan bir çalışma içindeyseniz bu bir NEFES TERAPİSİDİR

 

 • Eğer farklı şekillerde, farklı sayılarda ve çoğunlukla burun kullanarak, birazda imgeleme (hayal) yaptığınız çalışmalar içindeyseniz bu bir  NEFES TEKNİĞİ UYGULAMASIDIR

 

 • Eğer sadece burundan alıp verdiğiniz, diyaframı çalıştırmaya yönelik bilinçli olarak (trans olmadan) uygulama yapıyorsanız bu   DOĞRU NEFES UYGULAMASIDIR

 

Nefes dediğimiz şey yaşamımızın kaynağı ve onun sağlıklı olması bizim sağlıklı olmamız demek, onu iyi kullanmak hayatımızı kaliteli yaşıyoruz demek. Bu nedenle lütfen böyle bir destek, seans almadan önce iyi araştırın, ne istediğinizden emin olun bununla birlikte öncelikle ve özellikle kendinizden emin olun. Çünkü hayatınıza yön verecek ve onu yönetecek olan sizsiniz.

Niyet ediyorum bütüne şifa ve yol olsun paylaştıklarım

Sevgiyle

Dilek Torun

28.02.2018

Kategori : Genel

Yanıt Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>