Mühim Olan, Aynı Amaca Birlikte Yürüyebilmektir

DilekTorunMH1

Mühim Olan; yalnız olmadığını ve tek başına uzun vadede işe yarayamayacağını bilerek aynı amaca diğer parçalarınla birlikte yürüyebilmektir…

Herkes kendi yaptığını doğru ve iyi biliyor olsa da hakikat tektir o da aldığın nefestir…!

Bunun en güzeli kulaktan dolma değil bilimsel veri ve deneylere dayanarak uygulananıdır.

Elbet varolan her şey bir fayda için var ve en az bir kişiye mutlak fayda sağlıyordur bunla birlikte önemli olan bütüne fayda sağlıyor olabilmektir.

Rant için ticari kaygılarla yapılan bir hizmet kısa vadede faydalı görünse bile uzun vadede fayda sağlamayacaktır ne yazıkki.

Demem o ki, X kişisine ve onun yöntemine kapılmak yerine, kendi iç sesine ve içinde dönüşen, titreşen nefesine inan… o seni, senin için en doğru olan ile mutlaka buluşturur…

Niyetim o yolu en kolay ve sağlıklı şekilde bulman💚

Sevgiler
Dilek Torun

NEFES EĞİTMENLERİNE YAPILAN BASKILAR HAKKINDA

Bu yazıyı nefes çalışmaları yapan kişilerden gelen talep üzerine kaleme almak zorunda kaldığımın bilinmesini isterim.

Kitaplarımı okuyan, seminerlerime misafir olan ve eğitimlerime katılan tüm nefes gönüllüleri bilirler ki; her fırsatta “nefes çalışmalarının iyisi kötüsü olmaz, nefesle bir şekilde tanışan tüm kişiler en üst düzeyde faydaya ulaşmak için daha iyisinin ne olabileceği hakkında yeterli liyakata ulaşırlar” derim.

Adı “nefes” olan her uygulama, kişiyi mutlaka yükseltir. Meditasyonda, yogada, sporda, konuşmacı eğitiminde, bilinçaltı çalışmalarında, zikirde, mantra uygulamalarında vs etkinliklerde bir şekilde nefesin etkin gücü ile tanışan her kişinin farkındalığı yükselir. Arkasından her alanda ve her anlamda iyileşmeler başlar.

Çalışmalarıma imtihan heyecanı- stres- öfke yönetimi- panik atak- kekemelik -konuşma bozukluğu gibi konularında yardım almak isteyenler katıldığı gibi, dalgıçlık- dağcılık – her türlü spor için nefes kullanımı, şarkıcı ve konuşmacı eğitimi, farkındalık, enerji kullanımı, metafizik kabiliyetler, olağan üstü bilinç halleri, NLP-yaşam koçluğu- farkındalık eğitimleri ve daha birçok farklı konuda nefes kullanımı ile bilgi almak isteyenler katılarak ilgili oldukları konulara ilişkin nefes tekniklerini öğrenirler.

Çalışmalarıma katılan danışanlarıma ilk olarak “bize nasıl ulaştınız?” diye sorarım. Birçoğu nefesle ilgili farklı kişilerin farklı isimli çalışmalarına katıldıklarını, nefesin öneminin farkına varmalarına rağmen eğitmeni ve eğitimi yeterli bulamadıkları için arayışlarına devam ederek çalışmalarıma ulaştıklarını söylerler. Genellikle önceki eğitmenin bilimsel olmayan açıklamalarından ve yetersizliğinden şikâyet ederler.

Bende, tam tersine bizim çalışmalarımıza gelmelerine vesile oldukları için o kişilere teşekkür etmeleri gerektiğini hatırlatırım.
Böyle düşünüp, bu şekilde açıklamalar yapmama rağmen, nefes eğiticisi belgeleri verdiğim öğrencilerimin diğer nefes ismi başlıklı çalışmalar yapan kişiler tarafından rahatsız edildiğini duyuyorum.

Şimdi nefes ve kişisel gelişim konuları ile ilgilenmesine rağmen birbirinden şikâyet eden tüm eğitmen ve öğrencilere bir hatırlatma yapmak istiyorum. Nefes konusu sonsuz potansiyeller içeren, sonsuz konuları kapsayan ve herkese yetecek kadar geniş bir alandır.

Bu çalışmaları örgütleyen kişilerin kıtlık bilinci ile birbirini kötülemek, birbirlerinin önünün kesmek ve pazarı sadece kendilerine hizmet amaçlı kontrol etmek istemelerini doğru bulmuyorum.
Bu sebeple bu kişilerin dernek, federasyon gibi yapılaşmalarla nefes konusuna ilgi duyan kişileri tamamen kendine bağımlı hale getirme ve onların emekleri üzerinden rant sağlama konusunda ısrarlı olmaları halinde önlem almak zorunda kalacağımızı üzülerek belirtmek istiyorum.

Mustafa Kartal

Kategori : Blog Yazıları

Yanıt Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>