Her Güne Bir Nefes (5. Gün)

Dilek Torun her güne bir nefes 5. gün

#hergunebirnefes turumuzun 5. Gününden herkese merhaba,

Bugün yine sizden gelen bir soruyu elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Soru: “Ben nefes seansları olduğunu duydum, bazen televizyonda ya da etrafımda bu konuda farklı bilgilerle karşılaşıyorum. Bu bilgiler bazen birbirinden tamamen farklı, bazen anlamadığım, bazen bana hitap etmeyen şekilde oluyor. Daha önce bu konuda bir eğitim ya da seans almadım. Nefes seansları tam olarak ne işe yarar, böyle bir hizmeti almak istersem neden almalıyım?” diye sormuş sevgili Selim Bey.

Diğer tüm sorular gibi bu soru da aslında çok önemli. Bilinmeyeni öğrenmek bir süreçtir ve bu süreci doğru yerde, doğru zamanda, doğru insanla başlatmak ve devam ettirmek ayrıca önemlidir.

O zaman bu soruyu genel anlamıyla nefesten, solunumdan, sistemlerimizden bahsederek cevaplayayım, sizler de bu bilgiler ışığında kendi içinize sinen, mantığınıza yatan, enerjinize uyan yolu ve kişiyi daha rahat seçebilesiniz.

Burada elimden geldiğince nefesle ilgili her noktaya kısa kısa dokunmaya, nefesin dokunduğu her alanı açıklamaya çalışacağım.

 

Öncelikle nefesin ve nefes çalışmaların ana görevine ve nerelere etki ettiğine biraz bakalım;

 

Nefes çalışmaların ana amacı doğru nefes alma ve bu sayede doku oksijenlenmesini sağlamaktır

Nefes alıp verme sırasında vücudun sıfırlanarak yeniden yapılanmasını sağlanabiliyor. Bu süreçte de; nefes alıp verirken vücutta üç farklı yere etki ediyoruz

  • Kan = nefes çalışmaları kanın alkalik ve asidik olmasını belirler. Hemen birkaç saniye içinde daha asidik ya da alkalik bir duruma geçebiliriz. Yani PH’ımızı direkt etkiliyor
  • Sağ ve sol beyin aktivasyonu sağlar. Bu sayede saniyeler içinde sağ beyin aktive ederek rahatlayabilir, sakinleşebilir, kaynakla bağlantıya geçebiliriz ya da sol beyini aktive ederek odaklanma, konsantrasyon, hareket kabiliyeti yaratabiliriz
  • Nefes çalışmaları sempatik ve parasempatik sinir sistemini uyarır. Parasempatik ve sempatik sistem otonom sinir sistemi içinde iki takım oyunu gibi düşünülebilir. İkisinin de oyuncuları yani kendilerine ait hormonları vardır.

Sempatik sinir sistemi:

Sempatik sistem dediğimiz alan bizim Savaş ya da kaç dikkatine çeker. Burada rekabet, hırs, korku, endişe duyguları yoğundur. Aynı zamanda bizi hayatta tutmaya yarayan, endişe etmemizi ve korkmamızı sağlaya hormonlar uyarılmaktadır. Sempatik sistemin yönetiminde olan hormonlar stres hormonlarıdır; troid bezi, böbreküstü bezi, hipofiz bezi

Sempatik sistem üst solunum ( kaburga solunumu) ve sol beyinle ilişkilidir

Parasempatik sistem:

Parasempatik sistem bizim yüzleşme ve birlik olma, barışık olma, kabulde olma ile ilgili alanımızdır. Parasempatik sinir sistemimizin aktive olması için diyafram kullanıyor olmamız şarttır. Diyafram kasının olduğu yere abdominal bölge deniyor, biz diyaframı çalıştırdığımızda abdominal yani parasempatik bölgenin düğmesine basmış oluyoruz. Abdominal bölge genişlediği anda vagus siniri uyarılıyor ve mutluluk hormonları devreye giriyor.

Parasempatik sistem hormonları; Timus bezi, epifiz bezi (pineal glan), ter bezleri, gözyaşı bezleri, tükürük bezleri, süt bezleri vb. bu hormonlar salgılandığında, mutluluk, huzur ve sükûnet geliyor.

Parasempatik ya da sempatik sistemden birinin çalışması doğru değildir. Önemli olan alt ve üst solunumu dengeli yaparak bu iki sistemi birlikte çalıştırmaktır.

  • İç solunum ve dış solunum yönetimini sağlar

Dış solunum =  Dışarıdan aldığımız havayı akciğerlere iletmek ve akciğerlerdeki havayı tekrar dışarı çıkartma işlemidir.  Üst ve Alt solunum olarak ikiye ayrılır

 

İç Solunum = Havayla aldığımız oksijenin hücre içine taşınarak, hücre içinden bir miktar karbondioksitin dışarı taşınması işlemidir. Bu işlemi alyuvarlar gerçekleştiriyor ve eğer alyuvarlarınız yoksa ve yeterli sayıda değilse ve işlevselliklerini yitirdiler ise nefesin hiçbir anlamı kalmıyor. İç solunum dış solunumdan çok daha önemlidir.

                                              SOLUNUM

ÜST SOLUNUM                                               ALT SOLUNUM

Kaburga kasları ile çalışır                              Diyafram kası ile çalışır

Sol beyin aktif olur                                         Sağ beyin aktif olur

Stres hormonları pompalanır                      Mutluluk hormonları salgılanır

Ben –  egoist- bencil davranır                      Biz – birlik – bütünlük bilinci vardır

Vücut Asidiktir                                               Vücut alkaliktir

Sayı, şekil, rasyonel kavramlar                   Soyut kavramlar ve duygular (sonsuzluk)

Gerginlik, sinirlik, korku, endişe                Vurdumduymaz, umursamaz, bağları kopmuş, dingin ve teslimiyette

Sempatik sistem  çalışır                                Parasempatik sistem çalışır

Sağ burun kanalı genişler                             Sol burun kanalı açılır

 

Nefes seanslarının genel amacına bakacak olursak;

Burada en önemli konu, kişinin derin, uzun, kapsamlı ve bütünsel nefes alış verişleri yaşamına dahil etmesini sağlamak, hücrelerdeki enerji ve oksijen miktarını yeterli düzeye getirmek, Duygusal, zihinsel, fiziksel, ruhsal bedenimizdeki potansiyellerimizi en yüksek seviyeye çıkartmak ve geliştirerek devamlılığını sağlamaktır.

Nefesle çalışmanın yaşamımızdaki önemine bakacak olursak;

Nefesiyle çalışmaya başlayan kişi bir daha aynı kişi olamıyor. Çünkü her nefeste kendini yenileme fırsatını yakalamış oluyor. Kişi eskinin devamı değil, yeninin ve yenilenmenin devamını sağlayabilir güve kavuşuyor.

Nefes çalışmaları, çok kısa zamanda kişinin tüm kalıplarını, devrelerini, ayarlarını, inançlarını yıkar ve hepsini yeniden yapılandırma fırsatı yaratır. Kişinin sorgulama yeteneği artar ve yaşamını yeniden yapılanma ihtiyacı doğar.

Nefes çalışmaları aynı zamanda konsantrasyonu artırır, seratonin, dopamin ve diğer hormonları dengeler, sezgi gücünü geliştirir, fiziksel hastalıkların şifasını hızlandırır, hücreleri yeniler ve yaşlanmayı geciktirir.

Yani aslında nefesiyle çalışmaya başlayan bir kişi bir nevi kendisine check-up yaparak, hoşuna gitmeyen kısımlara yeni ayarlar yapabilir.

Nefesin nerelerde kullanıldığına da kısaca bakabiliriz

  • Nefes çalışmaları ruhsal sağlık, duygu kontrolü, sinir sistemi, zihin yapısı, düşünce sistematiği, bedensel gelişim ve hastalıklarla direk çalışır
  • Hamileler, çocuklar, yaşam koçluğu, NLP, Hipnoz, hızlı okuma, spor, farkındalık, yoga, meditasyon, silva metodu, bioenerji, fotografik hafıza teknikleri, hipnotik trans gibi bir çok alanda nefes kullanılıyor ve hatta nefes kullanılmadığında işlem randımanlı yürüyemiyor. Bu da demek oluyor ki, nefesin kullanılmadığı hiçbir alan yok, tıpkı nefes almadığımız bir an ve alan olmadığı gibi
  • Nefes çalışmaları aynı zamanda en doğal ve zahmetsiz yol olarak Detoks, botoks etkisi ile 10 yaşa kadar gençleşme sağlayabiliyor
  • Nefes çalışması yapan ve doğru nefes alışkanlığı edinen kişiler Konstantin Pavlovich Buteyko’ya göre kalp hastalıkları ve kanserden ölmezler ve genetik yaşlarına da 10 yaş ilave edilir.

 

Kısaca ve en öz hali ile yine nefes hakkında farklı noktalara dokunmaya çalıştım. Umuyorum sorularınıza cevap olabilmişimdir.

Bu yazımda nefes ve nefes çalışmalarının dokunduğu alanlarla ilgili bilgiler paylaştım, nefes koçluğu ve nefes terapisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz. 

http://www.dilektorun.com.tr/nefes-koclari-neden-var/

http://www.dilektorun.com.tr/holoterapi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/

http://www.dilektorun.com.tr/nefes-koclugu-hakkinda/

 

Bugünlük de paylaşacaklarım bu kadar, şimdiden şifa olması niyetiyle

Sevgi ve ışıkla

Kategori : Blog Yazıları

Yanıt Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>